A CO MY O VÁNOCÍCH...

Před Vánocemi jsme si nestihly se Štěpánkou popovídat jako tradičně o Vánocích, tak jsme to posunuly a popovídaly jsme si o prožitých svátcích na Nový rok.

 

Petra: Štěpánko, tak jak si užila letošní předvánoční čas?

Štěpánka: Řídila jsem se dle Tvých zkušeností a začala jsem brzy. V podstatě od první adventní neděle, kdy jsem sice opět neměla věnec, ale mísu, ale zato poprvé včas, zdobili jsme si to doma průběžně až do třetí adventní neděle. Trpaslík (syn Matěj pro neinformované) pomáhal, naučil se u toho spoustu nových věcí a hlavně se zabavil, takže pro mě to bylo příjemné prožití. Co u vás?

P: U nás klasika. Přesně jak říkáš, užíváme si advent hned od jeho začátku, baví nás to, výzdobu taky postupně doplňujeme. Je to fajn a člověk pak není ve stresu a naopak si tu atmosféru dokáže víc užít. Alespoň já to tak mám. Vánoční nákupní horečky a třeba to, že se zaseknu v zácpě v některém ze shopping center, u mě nehrozí. A jak Tě znám, tak u Tebe už vůbec, viď?
Kéž by to každoroční vánoční šílenství bylo šílenství z opravdové lásky a úcty k našim blízkým. To by bylo krásný!

Š: S tím shopping centrem si mě vážně pobavila, myslím, že naposled jsem byla před pár lety s Tebou v Ikee. My klasicky zůstali u toho, že dárky si dávat nebudeme, jen dětem. Tudíž jsem místo ve frontě u pokladny strávila pár hodin výrobou tabule ze starého stolu a skočila jsem do papíráku pro křídy. A na přání Tvých dětí mi stačilo stavit se v krámku ve vsi. Zkrátka ideál. Akorát jsem teda letos neviděla ani jednu pohádku, co Ty?

P: Pohádku jsem letos viděla jedinou celou a to S čerty nejsou žerty. Pár jsem jich tak nějak sledovala z povzdálí z kuchyně od plotny. Ale jinak jsem teda letos hodně a poctivě lenošila, mlsala a taky četla ;)

Š: Tak k lenošení jsem se opravdu nedostala, ale četla jsem taky dost, třeba Krtka, Zvířátka na statku a podobně naučné knihy. A mlsat nebylo co, protože cukroví jsem letos úplně vypustila, zato jsem měla asi tunu salátu.

P: No vidíš, jak sis početla. Takovou dávku cukru jako letos o Vánocích moje tělo dlouho nedostalo. Ale co. Se Silvestrem naštěstí skoro všechno cukroví zmizelo a nastal čas skoncovat s obžerstvím a lenošením ;)

Jak jsi na tom s návštěvami?  Já si vždycky říkám, jak pěkně budou ty svátky dlouhý a jak se uvidím se spoustou lidí, a ono to pak uteče, takže některé návštěvy ještě přesouvám na leden.

Š: Upřímně nemám ráda ty povinné rodinné návštěvy, které samozřejmě musí proběhnout. Chápu, že když máš rodinu přes půl republiky, tak na Vánoce je důvod se sejít, ale když se vidíme několikrát za týden, tak mi to přijde tak nějak zbytečný. Naštěstí to vykompenzovaly tři kamarádské návštěvy a sáňkovačka s dalším trpaslíkem. No a mezi svátky přišlo do krámku i pár lidí, které jsem dlouho neviděla, ráda jsem si s nimi popovídala, ale jinak mi taky přijde, že to nějak uteklo. A Silvestr, u mě bych řekla se stává klasikou usnout loni, vzbudit se letos a co u Tebe?

P: Na Silvestra jsme si právě "odbili" neplánovaně jedno malé příjemné sousedské setkání a jinak v klidu, pohodě, rodinně jako vždy bez petard, jen s pár prskavkami. A po půlnoci šup do pelechu. Dáváš si předsevzetí?

Š: Páni, já si ani neprskla, to musím napravit, prskat na první pracovní den v roce se taky počítá, ne? Předsevzetí? Už ne, stejně to nikdy nedodržím. Spíš mám přání, dát letos konečně trochu do pucu zahradu a terén kolem domu a strávit všechno volno pěkně s Trpaslíkem, mužem a zvířectvem, ať už pracovně nebo se jen tak poflakovat po kopcích kolem ;) A co Ty? Plnili jste zase vaši zážitkovou sklenici?

P: Naši zážitkovou sklenici jsme plnili během roku lístečky se zážitky a tradičně jsme si je četli na Silvestra. Je to fajn. No vidíš, to jedno z mých předsevzetí nebo přání je právě víc lístečků do sklenice v tomhle roce. Zážitků je vždycky dost a nejlepší z nich jsou ty obyčejný, malý, všední. Jen je musím častěji zapisovat. No a další moje přání je víc lenošit, se mi to totiž  během svátků zalíbilo ;)

Š: Asi časem taky založíme nějakou sklenici, je to fajn si připomenout hezké chvíle, já si to vždycky připomenu jen tříděním fotek a zdaleka ne vždy stihnu všechno prožité zachytit. Jsem zvědavá na Tvé lenošení, když nás čeká letos tolik akcí, ale víš co říkal můj děda? Dneska je v televizi pan Neděla, to znamená, že se nic nedělá. Tak nedělím a lenošní zdar ;)

P: Nazdar! A krásný nový rok!