BABÍ LÉTO

 

Vzduch je horký a rozpálené sluneční paprsky dopadají na barevné oblázky. Ležím na pláži a přemýšlím o září :) První, co mě napadne je konec prázdnin, zima a věci jako škola, svačiny, úkoly....
Tak ne. Vezmu to raději z té veselejší stránky. Září. Září je fajn. Je to takový krásný měsíc, kdy ještě doznívá léto a vzpomínky z prázdnin a dovolené jsou ještě hodně čerstvé. Dny jsou kratší, ale pořád teplé. Září. To je pozdní neboli babí léto...slunné, suché, málo větrné období na konci léta a na začátku podzimu. Přes den je velmi teplé počasí, ale rána a noci už jsou chladné.
Babímu létu se kdysi také říkávalo léto svatého Václava. V Anglii se můžeme setkat s názvem léto svatého Lukáše, ve Francii je to léto svatého Martina a v severní části Ameriky je toto období známé jako indiánské léto.
A odkud ten název? Během babího léta můžeme často vidět volně se vznášející pavučiny drobných pavoučků. Ty lidem často připomínaly šedé „babské" vlasy. A proto babí léto.
V období babího léta také nastávají velké změny v přírodě. Dozrávají poslední plody jako ostružiny, maliny, jablka, hrušky, ořechy a příroda se pomalu a jistě chystá na zimu. Zvířata si připravují zásoby a stěhovaví ptáci míří na jih za teplem. Listí už se zabarvuje do podzimních barev.
Dny bývají ještě příjemně teplé a mnozí z nás mají babí léto raději než parná léta.

Užijte si devátý měsíc tohoto roku v pohodě. Nechte se ještě pěkně ohřát slunečními paprsky. Až budu za měsíc psát o říjnu, rozhodně to nebude z pláže, ale s největší pravděpodobností od rozpáleného krbu :)

Pěkné září Vám všem!

P.K.
28. 8. 2016