DORTY D V KÁVĚ SVĚT ANEB KDYŽ LETUŠKY DOLÉTAJÍ

 

Dorty D = 2 nadšené dortařky z Dobříše, Gábina a Bohunka. Holky spojily své zkušenosti a dovednosti a v červenci 2015 si otevřely dortové studio. Specializují se na zakázkovou výrobu narozeninových a svatebních dortů, koláčů, cupcakes, muffinů, makronek atd.
Gábina je moje bývalá kolegyně, s kterou jsem se dlouhá léta potkávala na palubě letadel. Létání jsme se obě dobrovolně vzdaly, máme obě malé děti a létat na plný úvazek zkrátka nešlo....

Gábi, máš to podobně jako já? Když jsem nastupovala do aerolinek, říkala jsem si, že to bude práce tak na rok,maximálně dva a po dvou letech jsem si najednou byla jistá, že nic jiného než letušku už v životě dělat nemohu a ani nechci. A po patnácti letech jsem úpně jinde, dělám práci, která mě strašně baví, stíhám rodinu, která je pro mě to nejdůležitější, ale létání byla láska a při každé vzpomínce se mi úplně sevře srdce a cítím ty vůně. Každá destinace měla tu svoji, viď?

Nevyjádřila bych to lépe, létání  je láska napořád. Když jsem hledala jinou práci, byla jsem přesvědčena, že neexistuje nic krom létání, co by mě mohlo bavit a zároveň živit. Ale stalo se. A já díky mnoha okolnostem mohu pracovat v malém království dortů spolu s mojí druhou dortařskou polovičkou Bohunkou :)

Jak tedy to Tvoje dortování vlastně začalo, jaký byl Tvůj první dort a pro koho?

Můj  prvni dort byl pro mou dceru Lucinku. Dělali jsme tehdy společnou oslavu jejích narozenin a zároveň oslavu křtin mé druhé dcerky Julinky.  Pozváno bylo hodně lidí. Chtěla jsem v cukrárně objednat velký dort, ovšem neochota a nepříjemné jednání zaměstnankyně cukrárny mě odradily, a tak jsem se na výrobu dortu vrhla sama.
Postupně jsem udělala pár dortů pro kamarády. Všechny rady jsem hledala na internetu nebo jsem prostě zkoušela metodou pokus-omyl:))Začala jsem zjišťovat, co vše se dá vytvořit, jaké super pomůcky a cukrářské suroviny se dají koupit, a "dortování " mě doslova chytlo:)

Tvoje dorty a Bohunky dobroty jsou úplná umělecká díla. Tak předpokládám, že máte určitě nějaké výtvarné nadání, ne?

Na to se nás lidé často ptají. Nějaké výtvarné nadání možná máme. Prozatím se projevovalo jen tím, že jsme obě vždycky rády cokoliv vyráběly.

Vyhovuje Ti víc, když má zákazník přesnou představu o požadovaném dortu, nebo si víc užíváš, když máš při tvorbě tzv. volnou ruku?

Jsem ráda, když zákazník nastíní svou představu, např. co má oslavenec rád, jakého má koníčka, jakou pohádkovou postavu má dítě rádo atd. Pak už mám ráda, když můžu tvořit podle sebe.  Během tvoření dortu mi samo vyplyne, jak vše udělat, jaké barvy k sobě dát, a jsem ráda, když můžu zapojit svou  fantazii :)
Často si zákazník myslí, že si musí vybrat dort podle fotek dortů, které už jsme dělaly. Je pak příjemně překvapen, když se dozví, že jsme ochotné udělat i cokoliv jiného. Naopak jsme rády, když děláme pokaždé jiný dort:)

Pojďme k ostatním dobrotám, které ve Vaší dortárně tvoříte. Jsou to především cupcakes, muffiny, úžasné makronky, dortová lízátka atd....Jaký je rozdíl mezi cupcakem a muffinem a co je to vlastně makronka?

Cupcakes a makronky si získávají stále větší oblibu. Rozdíl mezi muffinem a cupcakem je, že muffin je jen prostě muffin, většinou nenazdobený, ale cupcake bývá plněný krémem a zdobený  buď také krémem, nebo marcipánem, zdobení může být různě bohaté. Pak je nejen chuť, ale už i jen pohled na cupcake potěšením:)
Makronky jsou francouzské malé sladkosti (i když původem prý první makronky pocházely z Itálie), jsou vyrobeny z mandlí a vaječných bílků, na povrchu jsou pevné a křupavé a uvnitř mékké a plní se různými krémy. Někde jsem nedávno četla hezkou větu: "Svět se dělí na před makronkami a po makronkách...", a myslím, že to tak je. Napoprvé Vám makronka bude připadat příšerně sladká a malinká, ale po čase zjistíte, že je úžasná a budete ji chtít zas a zas. A Bohunka je umí skvěle.

Dnes je spousta alergiků, dětí i dospělých, kteří jsou na nutných dietách. Nabízíte zákazníkům také výrobky se speciálním složením?

Určitě, dělaly jsme už několik bezlepkových, bezmléčných nebo bezvajećných výrobků.

Ty i Bohunka máte obě dvě malé holčičky. Moje děti by byly nadšené, kdyby měly mámu cukrářku. Myslí si, že by mohly mlsat od rána do večera :) . Tak jak to je u Vás? Musíte holky od sladkostí odhánět nebo už je ignorují?

Pokud se holčičky dostanou za námi do dortárny, chtějí hned také tvořit z marcipánu, to však znamená spíš minutu tvořit a pak hned všechen marcipán sníst:) Co se týká dortů, moje holčičky mají nejradši klasickou bábovku, takže nějaké naše speciální výtvory je nechávají chladnými:))

Dostaly jste někdy takovou zakázku, kterou jste musely kvůli náročnosti odmítnout? Nebo je to vždycky tak, že pokud tu zakázku, která se zdá téměř nesplnitelná, zvládnete, posune Vás to zase o velký kus dál?

Hned na začátku našeho "podnikání " jsme dostaly skvělou zakázku-veliký dort pro významnou dobříšskou firmu. Pro nás to byla velká výzva. Dort se povedl a vyzkoušely jsme si , jak zvládnem takový dort vytvořit. Zatím jsme žádnou zakázku odmítnout nemusely, ale nervozita, aby se vše povedlo, je s námi každodenně a s každým dortem se zlepšujeme.

Já Ti, Gábino, děkuji za moc milý rozhovor a přeji Vám hodně spokojených zákazníků!
Petra K.
Vybrané dobroty od těchto dvou sympatických dortařek z Dobříše můžete pravidelně koupit v našem obchodě. A pokud budete chtít objednat nějaké dobroty nebo dort na oslavu, neváhejte holky kontaktovat. Po domluvě můžeme zajistit i dopravu Vaší objednávky z Dobříše do Sedlčan.
Více na   www.dortyd.cz