O KÁVOVNÍKU

O KÁVOVNÍKU

Kávovník je rostlina, která patří mezi ovocné dřeviny. U nás jí lze pěstovat pouze v domácích podmínkách. Při teplotě nižší než 10°C by nejspíš nepřežil.
Jinak se pěstuje ve více než 70 ti zemích světa, a to v tropickém a subtropickém pásu. Tam se mu daří nejlépe. Jeho listy jsou velké, lesklé a krásně zelené. Několikrát do roka vykvete drobnými bílými květy. Ty vypadají podobně jako květy jasmínu, také jemně voní a kvetou jen pár dní. Z květů postupně vyrostou plody, kterým se říká správně kávové třešně. Jejich zrání trvá dlouhých 9 – 14 měsíců. Zpočátku jsou světle zelené a postupným zráním červenají, někdy mohou být i fialové. V tu dobu, kdy jsou třešně červené, jsou zralé a měly by se sklízet. Uvnitř každé kávové třešně, v dužině, jsou vždy dvě kávová zrna. Ty mají zelenou barvu. Mezi nejznámější a nejrozšířenější druhy kávovníků patří Arabika a Robusta. Arabika se pěstuje hlavně ve střední a jižní Americe, Africe a Austrálii. Robusta pochází většinou z Asie nebo z některých částí Ameriky a Afriky.
Jednotlivé druhy kávy mají pak názvy podle oblastí nebo plantáží, kde byl kávovník vypěstován.

A O NAŠEM KÁVOVNÍKU

Téměř tři metry vysoký kávovník jsme dostali do našeho obchodu jako dárek. Přebírali jsme ho s radostí a zároveň s mírnými obavami. Upřímně, báli jsme se, jestli se mu bude po změně prostředí dařit a cítili jsme za něj velkou zodpovědnost. Umístili jsme ho na místo, které jsme považovali za nejlepší, jak pro něj tak i pro naše zákazníky, aby se mohli těšit pohledem na něj. U původního majitele dostával pravidelnou třílitrovou zálivku každou sobotu dopoledne. Uff, tak představa, že my v té pravidelnosti budeme pokračovat nás děsila. Ale zodpovědnost nám nedala a opravdu každou sobotu máme v pracovním plánu dne vždy na prvním místě poznámku: Zalít kávovník – 3 litry. Už je to sobotní rutina a ještě se nestalo, že bychom zapomněli. Taky se na něj usmíváme. On nám péči a lásku vrací novými listy a krásnými plody. Na žádné velké pražení to sice nebude, ale dělá nám radost. Je naší součástí a nejen doplňkem, který se nám prostě hodí do krámu.
Někdy je život plný zbytečných obav a strachů. :)

P. K.

28.2. 2017