O LEDNU, SKOŘICI A SKOŘICÍCH

Leden. Vítejme v novém roce. Jak já vždycky nenáviděla ten konec vánočního času a začátek ledna. Zvonečky dozvoní, světýka pozhasínají, koledy a vánoční ozdoby odputují na půdy nebo do sklepů a komor. A před námi dlouhé lednové dny a jaro daleko, depresivní? Teď už to mám jinak. Těším se z toho, co právě je, ze začátků i konců, přestože některé konce jsou depresivní a smutné. Těším se z nich, protože mají smysl, a proto jsou. Duch Vánoc ve mně zůstává ještě dlouho v dalším roce. Je to takové očišťující, nabíjející a naplňující období. Ty desítky hodin odpočinku, her, lásky, bytí s milovanými, setkávání se s blízkými, kamarády, sousedy, několik krásných přečtených knih, listy vymalovaných omalovánek, snad milióny vteřin vzpomínání, hromada snědeného cukroví, pytel vypálených čajových svíček, celý ten dům plný pohody a útulnosti, kterou vnímám obzvlášť po dlouhé zimní procházce, všechny ty rituály a tradice, těšení, radost, naplnění i slzy a stýskání, které u mě k tomuto období patří. Tak to mám já :) A věřím, že i vy jste naplněni nejen dobrotami, ale i na duši.
Probírám se pranostikami na měsíc leden. Ta nejhezčí je podle mě: "Leden jasný, roček krásný" Jsou jich desítky a je z nich jasné, že by bylo zkrátka potřeba, aby to lednové počasí bylo jasné a mrazivé, pak budeme moct očekávat dobrou úrodu, krásné léto a celý krásný plodný rok. Tak doufejme.
A jak přežít dlouhou zimu? Rozhodně odpočívejte. Nezapomínejte, že jsme součástí přírody a stejně jako velká část přírody v zimě spí, měli bychom více spát i my. Je to prostě přirozené a zimním spánkem nabereme sílu a energii, kterou budeme potřebovat na jaře, Takže mezi nejdůležitější věci, které budete v lednu potřebovat ve volném čase, patří: hromada knih, časopisů, teplé ponožky a pyžamo a několik krabic čaje, nejlépe okořeněného zázvorem nebo skořicí, protože skořice...
...skořice, jak jsem zjistila,  je takový malý zázrak. Jedná se o stálezelený strom původem ze Srí Lanky a skořice je vlastně kůra, která se po usušení balí do svítků. Plantáže skořicovníku nejsou dnes jen na Srí Lance, ale také na Seychelách, Jávě nebo třeba v Indii.
Díky jemné chuti se hodí do různých dezertů a kaší. Skvěle ladí s čokoládou, jablky, banány, hruškami. Účinky skořice na zdraví člověka jsou opravdu zázračné a mnohostranné. Už jen samotná vůně skořice zvyšuje naši mozkovou aktivitu. Její pravidelné užívání podporuje správnou fuknci mozku, působí preventivně proti Alzheimerově chorobě a zlepšuje paměť. Bojuje také dobře proti plísním, virům, bakteriím a patří vlastně mezi přírodní antibiotika a antioxidanty, udržuje správnou hladinu cukru v krvi, podporuje trávení a tak dále a tak dále. Všechny účinky skořice podpoříte ještě více, pokud jí budeme pravidelně užívat s medem. Tyto dvě složky společně dokáží zázraky. Podporují také dlouhověkost, vitalitu a dokáží skvěle zahřát tělo, což se teď v lednu bude hodit. Tak si ještě dnes doběhněte doplnit Vaše zásoby skořice a medu.
Když jsem sháněla informace o skořici, zjistila jsem, že existuje obec s názvem Skořice. Jedná se o podhorskou vesnici (596 m n.m.) poblíž Rokycan, která má své okolí hustě zalesněno a díky zachovalé přírodě se může pyšnit zdravým a pěkným prostředím. První písemná zmínka o této obci pochází z roku 1352. V současnosti zde žije 267 obyvatel a v centru obce stojí krásný barokní kostel zasvěcený sv. Václavu. No, není to nádhera bydlet ve Skořici? Nebo ve Skořicích?
Mějte krásné lednové dny!

P.K.
3.1. 2017