O MEDUŇCE

Je jasné, že něteré věci se nestávají jen tak náhodou. Mě si letos našla meduňka. Připadá vám to zvláštní? Jak našla? No prostě si mě našla, protože asi věděla, že ji budu potřebovat. Meduňka pro mě byla bylinkou, o které jsem věděla, ale nikdy mě ničím neoslnila a tak nějak šla mimo mě. Nedávno mi začala meduňka stále častěji vstupovat do života. Najednou jsem ji prostě viděla téměř na každém rohu. Nejen že na mě vyskakovaly články o meduňce z časopisů, novin a internetu, ale když jsem v obchodě sáhla po čajové směsi, byla tam meduňka. Když jsem si kupovala šampón a mýdlo, byly v první řadě ty s meduňkou. A když jsem se chystala rozšířit si svou bylinkovou zahrádku a poprosila mamku o odnože z několika jejích bylinek, věta: „A meduňku máš?" už mě opravdu zarazila. Nemám a vezmu si ji. Meduňka prostě chce ke mně. To je jasné. Není jiné východisko.


O jejích účincích jsem věděla jen něco málo. A tak jsem meduňku zasadila s láskou mezi ostatní bylinky do zahrádky a běžela jsem pro Herbář a Google, abych se tedy o ní dozvěděla víc. Teď už je mi to jasné. Meduňka zkrátka věděla, že mě čeká velmi náročná pracovní sezóna a že s velkou pravděpodobností budu potřebovat její pomoc. No a tak jsem teď na meduňce. Její pěstování není vůbec náročné. Meduňka roste sama nejlépe na slunném stanovišti a vytváří krásné asi 80 cm vysoké trsy. Lístky mají úžasnou světle zelenou barvu. Meduňka má jemnou vůni a takovou svěží citrusovou chuť.

O blahodárných účincích meduňky na lidský organismus věděli už lékaři ve starověku a potvrzují je i dnešní moderní výzkumy. Pro mě je ale nejdůležitější, že cítím sama na sobě že mi meduňka dělá dobře. Působí antibakteriálně na mikrobiální mikroflóru v trávicím traktu, využívá se při zažívacích problémech a kolikách, při potížch se žlučovody, žaludečních potížích a nechutenství. Skvěle zklidní organismus při bušení srdce a zrychleném tepu. Podpoří pozitivně ženy v klimakteriu a při bolestivé menstruaci. Co je ale ta nejlepší vlastnost meduňy? Zlepší Vám náladu, pomůže Vás zklidnit při neurotických potížích, při stresu a psychickém vypětí a dobře se po ní spí. Opravdu to funguje. Nejjednodušší je udělat si z meduňky čaj. Ten připravíte nejlépe ze sušené meduňky (ale můžete i z čerstvé). Cca 2 lžičky meduňky zalijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat. Pak si vychutnejte čaj v klidu a pohodě nejlépe před spaním. Meduňku můžete použít i jako koření. Nejlépe se hodí na pečené maso, ryby, do salátů polévek a omáček. Každému podle jeho chuti!


Já přes léto ráda „limonáduji" a samozřejmě z bylinek. Tak tady máte můj oblíbený recept na osvěžující zdravou a dobrou meduňkovou limonádu:
Ingredience:
1 hrnek čerstvých meduňkových listů
½ limetky nebo citrónu
1 litr vody
1 lžce medu nebo třinového cukru


Do ½ litru vody vložte meduňkové listy a vymačkejte šťávu z citrónu nebo limetky. Pokud chcete, přidejte cukr nebo med, ale nemusíte. Limonáda je dobrá i neslazená. Vše najemno rozmixujte a poté šťávu sceďte, aby v ní nezůtaly tuhé kousky meduňky. Do přeceděné šťávy přilijte další ½ litr vody. Může být i perlivá. A užjte si krásné horké letní dny!

P.K.
7.6. 2017