O VÁNOCÍCH

Přemýšlely jsme, s kým uděláme vánoční rozhovor. A nakonec to dopadlo tak, že jsme si popovídaly o Vánocích spolu. Berte to jako takový pohodový pokec dvou bývalých spolužaček, které spolu po letech začaly spolupracovat a zatím je to baví. Z velké části jsme naladěny na stejnou notu, ale spoustu věcí máme odlišných. Třeba ty Vánoce...

Petra:Tak Štěpko, jak slavíš Vánoce? A neříkej, že neslavíš :)

Štěpánka: Rozhodně neslavím tradičně. To jsem v naší rodině úspěšně odbourala poté, co mi před 7 lety těsně před Vánocemi zemřela babička, která byla taková moje druhá máma. Nemám ráda to předvánoční šílenství, držím se toho, že to mají být svátky klidu a pohody, a tím, že nemám prcky jako Ty, se mi to celkem daří.

Když máš děti, mají Vánoce své kouzlo, takže jak to slavíš Ty?

P:Tak to je mi líto. Taky jsem měla jedny hodně smutný. Ale jinak vnímám od malička Vánoce jako krásné období. Mám je ráda. No a s dětmi jsou krásný a zábavný. To je jasný. Užíváme si celý adventní čas, vyzdobíme dům, pouštíme vánoční písničky, pečeme perníčky a ovesné sušenky. Zbytek cukroví si doplníme u babičkyJ Předvánoční šílenství taky nemám ráda. Je to o tom, jak si to člověk udělá a jak to pojme ve své mysli. Mně se daří vyhnout se předvánočnímu šílenství rok od roku líp. Hodně se díky naší práci účastníme adventních trhů, tam je to fajn, viď? Taková pohoda, fajn lidi, atmosféra. Je to tam fajn vlastně po celý rok. Ale ty vánoční jsou přeci jen o něco hezčí.

Š: Tyhle akce jsou asi jediné místo, kde to vnímám ráda, a užívám si to i v krámku, protože se setkáš naposledy v roce s lidmi, na které se těšíš a jsou Ti kolikrát blíž než všichni příbuzní. A jak si na tom s pořizováním dárků, patříš mezi ty, co už mají v říjnu zabaleno i s jmenovkami?

P: No, já tu předvánoční atmosféru v krámku úplně miluju. A dárky? Jak kdy. V říjnu rozhodně nakoupeno a zabaleno nemám. Ale snažím se, abych to měla z velké části vyřešené na začátku prosince, abych si pak právě mohla užívat v klidu a pohodě atmosféru a těšit se s dětmi.Jo, přiznám se, že jsem spíš ten typ, který to má rád připravené dřív.Já jsem prostě taková. Když si dáš se mnou schůzku, budu tam většinou minimálně 20 minut předem :)

Pečeš?

Š: Nepeču :) Já zásadně koulím. Všichni kolem pečou ve velkém a my fasujeme. Jenže mně to cukroví, krom máminých ořechových rohlíčků a tchýniných ovesných placiček, moc nechutná. Loni jsem ukoulela asi 7 druhů, mám ráda fíkové, datlové, ořechové kuličky a loni jsem poprvé dělala brusinkovo-kokosové a to byla velká dobrota.

P: Tak to se těším, že mi taky něco letos ukoulíš. Miluju nepečené!

Š: Perníčky se mi líbí na ozdobu, takže jsem zajásala, když jsi přivezla ty nádherně zdobené od Gabči a Bohunky. Asi si kvůli nim zas vyrobím nějaký nevánoční stromeček, abych je měla kam pověsit. A co u vás, bude jedlička nebo borovička?
P: Na stromek se mě prosím tě neptej! To je jediná věc, která se u nás řeší na poslední chvíli, a většinou to dopadne špatně. :D A Tvůj Štědrý večer? Klasika –kapr a salát? A co rybí polévka?

Š: Maso nejím, však víš. Bramborový salát bych naopak mohla jíst pořád, takže u nás salát není zas tak moc výjimečná záležitost. Máme ho tak 2x do měsíce. Například loni jsme ke štědrovečerní večeři otevřeli sklenici naložených hermelínů a připili si Sylvánským, jen tak v teplákách u Pyšné princezny, to je taková moje vánoční kultovka a to byla pro mě ideální vánoční atmosféra. Co Ty a pohádky, kterou máš nejradši?

P: Šíleně smutnou princeznu, ta u mě vítězí. Já kapra se salátem dělám, ale sama to moc nemusím. Miluju rybí polévku - tu nafasuju od maminky :D Už bych se jí mohla taky naučit, viď? Když to už by pak nebylo ono. Takhle je to už zaběhlá tradice Štědrého dne – zapálit svíčky na hřbitovech, nafasovat polévku a zalézt do teplého vánočního domu s rodinou.

Š: Kapra my fasujeme syrového naporcovaného, to je u nás taková přítele a tchána tradice, a dělám ho na česneku, ale obvykle až 25. k obědu. Polévka je grunt, tu umím, ale radši s mlíčím.

P: Já tedy rozhodně raději polévku s jikry už od malička. No tak Vánoce jsme probraly a co konec roku? Silvestr? Předsevzetí? Loni jsem náhodou viděla takovou fajn věc, tak jsme se inspirovali - během celého roku si píšeme na malé lístečky všechny pěkné zážitky, které jsme měli, házíme je do takového skleněného džbánu a na Silvestra si to všechno přečteme. No nápad super, pár lístečků tam za ten rok máme. Myslím, že jsme těch krásných zážitků měli víc, ale bohužel jsme všechny nezapsali, ale i tak se těším, až to budeme číst....

Š: Předsevzetí mám každoročně stejný - zhubnu a přestanu kouřit :) A Silvestr slavíme půlnočním výšlapem na nejvyšší vrchol Brdců, vezmeme prskavky, nejlépe ty obří, miluju totiž od malička prskavky a bez nich by to nešlo. Zaprskáme si, políbíme se, obejmeme se a řekneme si, jak jsme spolu šťastný. Shlédneme ohňostroje z dálky ze všech okolních vesnic, kterých je asi tak sedm.

P : To je krásný! Já na předsevzetí moc nejsem, ale pravidelně nacházím pod stromečkem diář na nový rok, tak si vždycky užívám tu vůni nového diáře a zapisování událostí, které mě čekají v novém roce. Ještě se mě chceš na něco zeptat?
Š: Já nevím, jak to má být dlouhý.
P: Tak asi stačí. Mě to moc bavilo. Zase si takhle popovídáme třeba na Velikonoce, co ty na to?
Š:Souhlasím, bylo to velice příjemné povídání a už se těším na vyprávění o zajíčkovi :)

Petra a Štěpánka z Kávy svět
1.12. 2015