POVÍDÁNÍ O LEVANDULI

 

Sezóna naší milované levandule je na vrcholu. Zahrady nás obou mají rok od roku větší úrodu. A tak jsme si jednou takhle v letní podvečer o levanduli povídaly...

Petra: Štěpánko, tak jak sis užívala letošní levandulové období?
Štěpánka: Tradičně. Zasázela jsem si na jaře další druhy. Jeden je spíš jen na dekoraci a druhý je levandule pravá, hodně aromatická a na všechno možné využití. Ale stejně mám pořád málo, takže jsem často jezdila k mamce pro naší snad už 15 tiletou, kterou jsme kdysi jako pidi kytku zasadily s babičkou do skalky. Teď jsou z ní dvě a každá má cca 2 metry. Začala jsem tradičně sirupem, olejem a aroma vodou a ještě mám pár nápadů. A co ty?

P: Já si to užívám taky naplno. Nejraději máme levandulovou limonádu a máslové sušenky s levandulí. Velká část sklizně putuje po usušení do látkových sáčků. Ty máme rozvěšené na různých místech po domě – jeden je po ruce v kuchyni, další jsou v ložnici a v dětských pokojích a taky nesmí chybět v autě. No a pak průběžně čicháme a čicháme pro osvěžení a na uklidnění, na dobrý spánek nebo bolest hlavy. Ale nesklízím všechnu levanduli. Část nechám čmelákům. Je jich tam tolik a tak pěkně bzučí a užívají si to. Tak ať je taky nějaká symbióza.

Š: Pravda, na pytlíčky jsem zapomněla. Víš, že ten levandulový pytlík, cos mi loni přivezla z Chorvatska, mám pořád v autě na stínítku? Stačí otevřít okénka a hned se rozvoní. Do sáčků chci letos dát tu pravou levanduli, abych vyzkoušla, jestli budou víc aromatické. Také nikdy nestříhám všechny květy. Navíc jsem dala volné pole působnosti mateřídoušce na skalce, tak mám teďvšude fialové koberce a užívám si ten bzukot včel a čmeláků.

P: Já taky. Je to krásný, jak ta zahrada žije! Ale zajímá mě ta tvoje levandulová aroma voda. To je jako voňavka? Dáš recept?

Š: Spíš jako čistící nebo osvěžující voda. Potřebuješ hrnec, skleněnou misku, destilovanou vodu, led a levanduli. Do hrnce nasypeš levanduli – kvěy i listy, zaliješ destilovanou vodou tak, aby byla všechna levandule ponořená, a na střed položíš skleněnou misku. Přiklopíš to celé pokličkou, ale obráceně. Do obrácené pokličky dáš led v sáčku. Pak to pozvolna vaříš a kondenzovaná levandulová voda ti po pokličce steče do té skleněné misky. Tu pak sliješ do rozprašovače a dáš do lednice. Je lepší udělat menší množství a zpracovat co nejdřív. Můežeš ji použít i jako tonikum na obličej a na vlasy.

P: To rozhodně zkusím. Je úžasné, jaké má tahle krásná bylina všestranné využtí. Krásná je jako dekorace. K tomu je zdravá, podporuje psychickou pohodu, využiješ ji v kuchyni i v kosmetice. Už jen pohled na ní díky té krásné barvě tě prostě hodí do klidu. Mně loni hodně pomohla při rekonvalescenci po nemoci právě levandule. Asi bych tomu předtím nevěřla, ale teďjsem o tom přesvědčená. Máš ty nějakou zkušenost s levandulí že ti fakt pomohla v něčem zásadním?

Š: Myslím, že budu mluvit za nás obě že nejsme zrovna příznivkyně chemie a Anti věcí jako je antiperspirant, anti-age krémy, antibiotika, antistresové účinky apod. Levandule je prostě rostlina na pohodu a nepotřebuje žánou nálepku anti, ikdyž ty účinky má. Mě asi celkově uklidňuje ta vůně, mažu se jen olejem, který si z ní vyrobím. A levandule mi chutná ve všem. Ale pomohla mi hodně s mým bílým psem na začáku po adopci. On by psychicky nevyrovnaný, bál se bouřky a většinou se na tyhle stavy používají Bachovy kapky. Použila jsem místo nich právě tu aroma vodu, měl v pelechu levandulový polštář a v zimě jsem mu mazala packy olejem a musím říct, že levandule zafungovala ve všech směrech. Nedávno jsem viděla nádhernou fotku levandulového pole a úplně jsem si představovala, jak se v něm procházím. To bych chtěla opravdu zažít. Měly bychom si konečně naplánovat ten výlet na levandulovou farmu pod Řípem, viď? Snad nám to vyjde příští léto.

P: Jojo, přesně tak. Na levandulovou farmu určitě musíme konečně vyrazit. Plánujeme si to už dlouho. Jedná se o malou rodinnou farmu, která se věnuje pěstování levandule už několik let. Farma se nachází pod horou Říp v obci Židovice. Nepoužívají se zde žádné chemické postřiky ani umělá hnojiva, takže se jedná o levanduli pěstovanou v bio kvalitě. Na farmě se pěstuje spousta druhů levandule od tmavě fialové až po bílou. To bude určitě fajn výlet. Těším se!

Recept na levandulové sušenky je zde:

Ingredience:

250 g hladké špaldové mouky, 125 g dobrého másla, 1 domácí vejce, 60 g třtinového cukru, sušená levandule podle chuti (doporučujeme cca 3 čajové lžičky)

Ze všech ingrediencí vytvořte těsto a pokud možno nechte alespoň hodinu odpočinout. Pak těsto rozválejte, vykrájejte sušenky a nechte péct dozlatova při teplotě 180°C. Klidně je snězte ještě teplé, ale věřte, že druhý den, až se trochu uleží, budou ještě lepší  :)

P. K.

30.7. 2016